Цікава книга - Дуглас Стоун, «Дякую за відгук. Як правильно реагувати на зворотній зв'язок».
Ситуація: ти – менеджер. Або, як не назви, людина, яка чимось/кимось управляє та вирішує багато запитань з іншими людьми. Отже, тобі вічно летить купа негативу. Ну все не так: говориш не так, фасилітуєш не так, розумієш не те, на запитання невпопад відповідаєш, і взагалі гірша ти на світі людина, якщо цей фідбек сприйняти буквально.
А чому? Тому що рідко говорять про хороше і часто про те, що болить. Люди радісно вивалюють на тебе свій біль, впевнені, що допоможуть тобі стати кращою версією себе, і що ти у відповідь перестанеш бути одним із їхніх болів. А ти плаваєш у калюжі негативу. Можна, звичайно, звати його «зворотним зв'язком, що коригує», але для мізків наших і нервів — це негатив, біль, страждання і відчуття, що ніхто нас не любить.
Навколо менеджера постійно хитаються нестійкі конструкції (стратегії, проекти, а/б тести, люди врешті-решт ...) і буває зовсім неясно, а чи не фігню він робить (адже весь світ завжди готовий повідомити: фігню, і не важливо, що саме). Щоб додати твердості конструкціям і прояснити питання з фігнею, потрібно просити у цих же добрих людей зі світлими особами якийсь осмислений зворотний зв'язок, прив'язану до фактів і конкретних дій.
І ось ти наважуєшся. І пишеш 10 людям: «Дай мені зворотний зв'язок». Що може йти не так?
Все.
Ти не сказав, чого чекаєш і яка саме у тебе проблема. Бракує розуміння, чи туди воюєш? Бракує добрих слів у житті? На що взагалі ти просиш зворотній зв'язок? На роботи з останнього проекту, загалом по роботі, з твоєї поведінки в особистому спілкуванні? Чим викликане твоє бажання фідбека: тим, що з тобою в дивному тоні почали раптом говорити, і ти хочеш з'ясувати причину? Або розмовою із друзями про те, що на роботі тебе не цінують?
Гаразд, ти можеш не ділитися всією цією вступною інформацією та першопричинами з кожним, звичайно. Але якщо ти не маєш завдання зібрати максимально роз'єднаний зворотний зв'язок про все і відразу і просто послухати, що тобі взагалі почнуть на таке говорити — обмежити тему.
Наприклад:
"Дай мені зворотний зв'язок на мою роботу в останні два місяці";
"Дай мені зворотний зв'язок в цілому за своїми враженнями від мене у форматі Start, Stop, Continue: що варто почати робити, що перестати, а що продовжувати";
«Мені зараз складно оцінити свої успіхи і потрібна зовнішня думка. Якщо ти вважаєш, що у моїй роботі можна відзначити якісь круті моменти, поділися своєю виставою, будь ласка. Відсутність відповіді теж буде відповіддю, все гаразд :)»;
«Півроку тому я перейшла на цю посаду, і ось тут (%посилання на опис%) ми прописували очікування від моєї майбутньої роботи та завдання, які я маю виконувати. Поділися, наскільки воно все збіглося з реальністю і чи добре те, що зрештою вийшло. Чим конкретніше і прив'язаніше до певних моментів/дій будуть твої коментарі, тим крутіше».
І дай людині можливість подумати. Ти можеш оголосити свій запит на зворотний зв'язок на зустрічі або в рандомному листуванні в чаті. Але ВІДРАЗУ ж вкажи, що готовий чекати, поки фідбек сформується, і формати, в якому ти готовий його прийняти: текстом або на зустрічі.
Так що ж, не можна просто кинути в чат «Дайте Фідбек» і просто подивитися, що вийде? Звичайно можна. Якщо хочеться зорієнтуватися у просторі загалом, отримати якийсь зріз вражень людей навколо себе, почути те, що не розраховував почути та розширити горизонти. Але треба розуміти, що у відповідях на таке не буде ні чіткого формату, ні загальної мети, і можна нагріти негативу чи порожньої похвали виду «ну, ти начебто молодець».
Фідбек отримано, що тепер?
Якщо захочеться у відповідь на отриманий зворотний зв'язок огризатися (бач чого, до слів докопуються у своєму фідбеку!), називати людей токсичними або з'явиться думка «тьху, навіщо взагалі запитав, більше не підійду навіть до цього типу», — ти щось робиш не так.
Чому? Тому що зі зворотним зв'язком можна зробити лише одну річ. Прийняти.
Постаратися почути позицію іншого, подумати про причини і чи справді це він злий буратіно, чи тобі здається.
А ось що робити з позиціями та думками — інша розмова. Отримання зворотний зв'язок не зобов'язує щось робити її основі (якщо не прилетіло у наказної формі «виправляй це чи звільню»). Тож якщо почуте не потрапляє у твоє розуміння ситуації і здається маренням, — відпусти це марення. Автор його необов'язково божевільний, просто на сьогодні тобі ще не до кінця зрозуміла ідея. Може, пізніше ти почуєш ще подібне і маячня стане як мінімум масовою, а як максимум — приводом подумати. Може, навпаки, хтось мудрий тебе переконає в тому, що ця думка не була варта уваги.
У будь-якому випадку зберігай спокій у момент отримання зворотного зв'язку. Ти просиш людину висловитися, вона висловлюється. Він виконує твоє прохання таким, яким він її отримав і так, як він її сприйняв.
Залишається лише подякувати за виконане прохання, навіть якщо висловлювання тобі не подобається. Такі справи.
Рекомендовані статті